sobota, 25 sierpnia 2007

OTMUCHÓW i PACZKÓW


Dwa, położone obok siebie miasteczka, dwa pierwsze rynki na mojej drodze do Ziemi Kłodzkiej. Po kilkugodzinnej jeździe z Nowej Aleksandryi dotarliśmy w to miejsce późnym popołudniem. W Otmuchowie wdrapaliśmy się na basztę pobliskiego zamku ... i to z tej baszty zrobiłem jedno ze zdjęć otmuchowskiego rynku i ratusza.
Fragment historii miasta Otmuchowa cytuję za oficjalną stroną tego zacnego miasta:

"Początki Otmuchowa giną w mrokach historii. Ze względu na geograficzne położenie miejscowości należy przypuszczać, że już w czasach przed chrystianizacją istniała tam osada słowiańska, która z czasem się powiększyła. Położenie na dawnym szlaku handlowym z Czech do Polski wpływało zapewne na jej rozwój..."
"Wraz z powstaniem biskupstwa wrocławskiego w 1000 roku Otmuchów stał się posiadłością biskupów wrocławskich. O tym fakcie wspomina bulla papieża Hadriana IV z 1115 roku, która należy do najstarszych dokumentów z dziejów Śląska. Wymieniono w niej 15 kasztelanii należących do biskupów wrocławskich, a w tym kasztelanię w Otmuchowie. Ponadto bulla wymienia jako bezpośrednią własność biskupią zamek wraz z należącymi do niego dobrami (castellum Otmochov cum pertinentis)..."


Więcej można przeczytać na stronie internetowej www.OTMUCHÓW.pl

Paczków jest położony zaledwie o "rzut kamieniem" od Otmuchowa - to te zdjęcia z ostro zakończonymi basztami - zresztą miasto szczyci się mianem polskiego Carcassone.
Zdaje się, że mi się nieco zdjęcia pomieszały. Fragment rysu historycznego podaję znowu za stroną internetową starożytnego miasta Paczkowa:

"Paczków założony został na tzw. "surowym korzeniu" w 1254 r. za sprawą bpa wrocławskiego Tomasza I. Gród miał spełniać rolę granicznej warowni strzegącej pd.-zach. rubieży potężnego księstwa biskupiego z siedzibą w pobliskiej Nysie. Miasto lokowane było na prawie flamandzkim i wraz z aktem lokacyjnym uzyskało szereg przywilejów (m.in. prawo warzenia piwa). Dokument ten wspomina także o niektórych zajęciach mieszkańców, jak rzeźnictwo, piekarstwo i szewstwo. Prawdopodobnie już od czasów lokacji Paczków był ufortyfikowany. Pierwotnie były to przypuszczalnie umocnienia drewniano - ziemne. W połowie XIV wieku miasto otoczono podwójnymi murami obronnymi i wzniesiono kościół katolicki - trzynawową budowlę halową, nakrytą sklepieniem sieciowym. Wcześniej wybudowano tu zamek wzmiankowany już w 1301 roku. Stał on prawdopodobnie na Górze Zamkowej, a zniszczony został przypuszczalnie na początku XV wieku."
www.paczkow.pl

Po Otmuchowie i Paczkowie odwiedziliśmy jeszce w tym samym dniu miasta Złoty Stok i Kłodzko (no i oczywiście tamtejsze rynki) ale o tym innym razem...




Obraz 022
Obraz 026
Obraz 028
Obraz 029
Obraz 031
Obraz 032
Obraz 033
Obraz 034
Obraz 035
Obraz 036

4 komentarze:

Ten piękny świat fotogaleria pisze...

Witaj,
Zauważyłem, że Paczków coś ostatnio wpadł w oko paru osobą w sieci.
I słusznie bo nie ma co się koncentrować tylko na kilku powszechnie uznanych miastach, trzeba szukać swoich "perełek"

Ja znalazłem Byczynę. Fajne zaułki, ciekawa stara zabudowa rynku.

pozdrawiam.
http://www.foto.pwsk.pl

lavinka pisze...

Ech te samochody... popsują każdy widok....

Wojtar pisze...

Dobra, usunę "komputerowo" ... i tłem jakimś wypełnię ... ;)

Anonimowy pisze...

http://markonzo.edu http://blog.tellurideskiresort.com/members/esomeprazole.aspx http://profiles.friendster.com/cleocin#moreabout durland http://isotretinoiner.indieword.com/ http://profiles.friendster.com/lipitor#moreabout utterly http://www.ecometro.com/Community/members/ceftin-oral-tablet.aspx http://profiles.friendster.com/lipitor#moreabout http://blog.tellurideskiresort.com/members/zocor-side-effects.aspx